REABILITARE TERMICĂ A BLOCURILOR PENTRU REDUCEREA COSTURILOR

Primăria Municipiului Giurgiu a depus cereri de finanțare pentru reabilitarea termică a blocurilor de locuințe, în vederea îmbunătățirii eficienței energetice a clădirilor rezidențiale, cu scopul reducerii pierderilor energetice și implicit diminuarea costurilor cu energia termică, prin reducerea pierderilor de căldură.

Activitățile eligibile, conform Ghidului de finațare sunt următoarele:

– îmbunătățirea izolației termice și hidroizolare anvelopei clădirii (pereți exteriori, ferestre, tâmplărie, planșeu superior, planșeu peste subsol), șarpantelor, inclusiv măsuri de consolidare;

– reabilitarea și modernizarea instalaţiei de distribuţie a agentului termic – încălzire şi apă caldă de consum, parte comună a clădirii tip bloc de locuinţe, inclusiv montarea de robinete cu cap termostatic etc.

– modernizarea sistemului de încălzire: repararea/înlocuirea centralei termice de bloc/scară; achiziționarea și instalarea unor sisteme alternative de producere a energiei din surse regenerabile – panouri solare termice, panouri solare electrice, pompe de căldura si/sau centrale termice pe biomasa etc.;

– înlocuirea corpurilor de iluminat fluorescent și incandescent din spațiile comune cu corpuri de iluminat cu eficiență energetică ridicată și durată mare de viață;

– implementarea sistemelor de management al funcționării consumurilor energetice: achiziționarea și instalarea sistemelor inteligente pentru promovarea și gestionarea energiei electrice;

– orice alte activități care conduc la îndeplinirea realizării obiectivelor proiectului (înlocuirea lifturilor și a circuitelor electrice în părțile comune – scări, subsol, lucrări de demontare a instalațiilor și echipamentelor montate, lucrari de reparații la fațade etc.);

– întocmirea de strategii pentru eficiență energetică (ex. strategii de reducere a CO2) ce vizează realizarea de proiecte ce pot fi implementate prin POR 2014 – 2020.

Ratele de co-finanţare aplicabile conform Ghidului de finanțare sunt:

60% din totalul cheltuielilor eligibile ale proiectelor – Fondul European de Dezvoltare Regională şi bugetul de stat;
40% din totalul cheltuielilor eligibile ale proiectelor – Solicitant şi Asociaţia de proprietari.
Solicitantul poate acorda ajutoare de natură socială, în baza legislației în vigoare la data depunerii cererii de finanțare, în cazul anumitor categorii de proprietari persoane fizice, care deţin apartamente cu destinaţie locuinţă sau sedii sociale de firmă (care nu desfăşoară activitate economică), în limita fondurilor aprobate anual cu această destinaţie în bugetele locale.

Costurile suportate de locatari vor fi în funcție de devizul din documentația tehnico – economică.

În prezent, trei cereri de finanțare care includ 23 de blocuri din cartierele Tineretului, București, 1 decembrie 1918, Policlinică se află în evaluare la Organismul Intermediar.

Pentru anul 2017 se află în pregătire documentațiile tehnico – economice pentru 20 blocuri din Municipiul Giurgiu.

O condiție principală pentru a fi inclus blocul în Programul de reabilitare termică este semnarea unei Declarații pe propria răspundere a fiecarui proprietar pentru a demonstra intrarea în legalitate / demolare a unor lucrări executate anterior fără Autorizație de construire.

Ultima modificare: 30.01.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul LUCRĂRI EXECUTATE ȘI PROGRAMATE DE APA SERVICE S.A.